Zdrowie i motywacja > Ciało biegacza > Trening > Jak zacząć biegać > Zdrowie i motywacja
Kontuzje u biegaczy – wszystko, co warto o nich wiedzieć
Fot. istockphoto.com
Wydaje Ci się, że jesteś wyjątkowo podatny na kontuzje? Ciągle Ci się coś przytrafia, coś boli, musisz rezygnować z wielu startów? Przygotowaliśmy zestawienie ciekawych tekstów o kontuzjach – im więcej będziesz wiedzieć, tym mniejsze ryzyko urazu!
Aby przeczytać artykuł, kliknij na tytuł.
„KONTUZJE BIEGACZY A TYP STOPY”
Pronacja i supinacja to coś naturalnego. Problemem są dopiero nadpronacja i nadsupinacja, czyli nadmierne zapadanie się stopy do wewnątrz lub odchylanie się na zewnątrz podczas biegu. Agnieszka Korpal wyjaśnia, w jaki sposób obie te wady zwiększają ryzyko kontuzji.
„TO CODZIENNE CZYNNOŚCI POWODUJĄ KONTUZJE BIEGACZY”
„Komputery, komórki, a nawet ilość pieniędzy w portfelu – to wszystko może uniemożliwić ci zrealizowanie kolejnego biegowego celu. Ba, może pozbawić cię frajdy na zawsze!” – twierdzi w swoim artykule Norrie Williamson, trener i teoretyk treningu z RPA, ultramaratończyk. Ciekawy tekst o tym, jak codzienność negatywnie wpływa na nasze wyniki biegowe. Ziarnko do ziarnka, uzbiera się… kontuzja.
„PO CO BIEGACZOWI FIZJOTERAPEUTA?”
Biegacz jest jak rower podczas wyścigu kolarskiego. Póki wszystko działa – jest dobrze. Ale jeśli coś się zaczyna psuć, to często jest już za późno i wszystkie treningi idą na marne. Gdyby robiło się regularny przegląd, może można by było zapobiec usterce. Fizjoterapeuta Mateusz Chajęcki opowiada w wywiadzie, dlaczego warto chodzić do fizjoterapeuty – nawet jeśli pozornie nic nam nie jest.
Fot. istockphoto.com
„USG, RTG, MRI – BADANIA DLA BIEGACZY – JAKIE I PO CO?”
W zwięzłym artykule Magda Ostrowska-Dołęgowska wyjaśnia, co można wyczytać z badania ultrasonograficznego, co z rentgenu, a co z rezonansu magnetycznego. Zanim zrealizujemy skierowanie w prywatnej klinice, płacąc za to kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, warto wiedzieć, czy w naszym przypadku takie badanie w ogóle ma sens.
„KONTUZJE BIEGACZY – MOGĄ MIEĆ POZYTYWNE SKUTKI?”
„PSYCHOLOGIA: WALKA Z KONTUZJĄ”
Dwa wartościowe teksty psychologiczne dotyczące kontuzji napisane przez Agatę Kołacńską – psycholog sportu, byłą zawodniczkę. W pierwszym tekście przytoczone zostały wyniki badań mówiące o tym, że kontuzja może stać się doświadczeniem konstruktywnym. Drugi artykuł mówi o tym, co się dzieje z głową biegacza, kiedy spotka go kontuzja. Zostały też wymienione cztery typy sportowców, wśród których każdy inaczej radzi sobie z urazem.
„KINESIOTAPING – PLASTRY W KOLORACH TĘCZY (I NIE TYLKO)”
Urszula Zdanowicz, specjalizująca się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, opisuje kolorowe plastry mające zastosowanie rehabilitacyjne w przypadku kontuzji. Opisuje, co to tak naprawdę jest i do czego służy; wymienia jego funkcje; rozróżnia rodzaje kinesiotapingu. Ale przypomina też: „Kinesiotaping jak każda metoda nie jest lekarstwem na całe zło, choć oczywiście ma bardzo szerokie zastosowania. Zawsze gdy mamy jakiś problem, coś nas boli, niepokoi, powinniśmy udać się do lekarza”.
Fot. Rocktape
„STRES A KONTUZJE BIEGACZY”
Karolina Grądzka na podstawie literatury i badań próbuje wyjaśnić, jaki związek ma stres z naszymi wynikami w bieganiu. Okazuje się, że ciągłe napięcie może skutkować kontuzjami. Stres powoduje wzrost napięcia mięśniowego i skurcze mięśni, zwiększając ryzyko wystąpienia kontuzji. Więcej o tym i innych powiązaniach przeczytasz w artykule.
„KONTUZJA? NIE ZMARNUJ TEGO CZASU!”
„Nie możesz biegać? Zamiast obrażać się na cały świat, pomyśl, jak wykorzystać dobrze ten czas. Kontuzja może być wspaniałym czasem nadrabiania”. W artykule znajdziesz pomysły na to, jak wykorzystać czas, kiedy nie możesz biegać. Nie musisz wcale odcinać się zupełnie od biegania! Możesz rozwinąć się w sferach, które są z bieganiem związane tylko pośrednio.